Zawody Pływackie MUSZELKA


Zawody pływackie MUSZELKA to najważniejsza impreza organizowana przez Warsztat Terapii Zajęciowej w Łasku. Pomysł zorganizowania zawodów zrodził się w 2004 roku. Do udziału w nich zaprosiliśmy warsztaty terapii zajęciowej z całego województwa łódzkiego. W marcu każdego roku na Pływalnię Krytą w Łasku przyjeżdża 15 zespołów, które biorą udział w tej pasjonującej rywalizacji. Dla uatrakcyjnienia imprezy i zwiększenia współzawodnictwa do udziału w nich zaprosiliśmy również opiekunów poszczególnych ekip, dla których przygotowaliśmy oddzielną konkurencję. Patronat nad zawodami każdego roku obejmuje Marszałek Województwa Łódzkiego.

Pierwsze trzy edycje tego nie lada wydarzenia sportowego odbywały się pod nazwą „Otworzyć Muszelkę”. Muszelka kojarzyła nam się z zamkniętą wapienną skorupką, którą należy otworzyć, aby wydobyć ukryty w niej często skarb. Tym klejnotem były dla nas osoby niepełnosprawne, które zamykają się we własnym świecie jak w twardej niedostępnej powłoce. Uznaliśmy, że należy  otworzyć te zasklepione muszelki i pokazać światu.

Organizacja zawodów okazała się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Był to jedyny turniej pływacki organizowany dla warsztatów terapii zajęciowej w województwie łódzkim. Od samego początku impreza spodobała się wszystkim, a najbardziej zawodnikom. Po 3 latach organizacji zawodów stwierdziliśmy, że skorupka czyli muszelka jest już szeroko otwarta i od 2007 roku nosi nazwę – Muszelka.

Relacja z ostatnich zawodów w 2013 roku