Komunikat Kierownika WTZ Łask

niedziela, maja 24, 2020


Drodzy Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Łasku

            Bardzo się za Wami stęskniliśmy i nie możemy się już doczekać, kiedy będziemy mogli się zobaczyć.
Jak zapewne już przeczytaliście lub usłyszeliście w mediach, po 24 maja 2020 roku będzie możliwe otwarcie wszystkich placówek pobytu dziennego, w tym warsztatów terapii zajęciowej. Owszem jest to możliwe, ale żeby tak było musimy spełnić wiele warunków, o których chciałam Was poinformować. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podkreśla, że najważniejszą obecnie sprawą jest zabezpieczenie Wam i wszystkim pracownikom warsztatu bezpieczeństwa. Jeśli spełnimy podane przez Ministerstwo warunki  pracy, będziemy mogli otworzyć nasz Warsztat. Nie oznacza to jednak, że jednocześnie, każdego dnia będą mogli przychodzić lub przyjeżdżać wszyscy uczestnicy. Musimy pamiętać o zachowaniu 2 metrowej odległości między nami. Szczegóły musimy dokładnie dopracować. Nie wiemy również jak będzie wyglądał przywóz uczestników tzn. ile osób będzie mogło wsiąść do samochodu. Ministerstwo podało nam zalecenia, do których musimy się zastosować. Jest ich sporo. Poniżej Wam je przedstawię. Przeczytajcie, proszę razem ze swoimi rodzicami lub opiekunami.

W zakresie ogólnych warunków sanitarnych dla wszystkich rodzajów placówek pobytu dziennego:
1. Zapewnienie środków ochrony indywidualnej dla wszystkich pracowników oraz instrukcji prawidłowego ich stosowania. Rekomenduje się przede wszystkim osłonę ust i nosa (np. maseczki, przyłbice), a także rękawiczki jednorazowe, albo preparaty do dezynfekcji rąk oraz nienasiąkliwe fartuchy z długim rękawem, wiązane z tyłu (w ilości wystarczającej do użycia w razie potrzeby np. przy czynnościach pielęgnacyjnych).
2. Umieszczenie przy wejściu do budynku informacji o obligatoryjnym dezynfekowaniu rąk przez osoby dorosłe i dzieci powyżej 6 r.ż. oraz umożliwienie przeprowadzenia dezynfekcji rąk poprzez wystawienie w dostępnym miejscu dozownika z płynem dezynfekcyjnym.
3. Zaleca się umieszczenie w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych plakatów z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem dezynfekującym do rąk instrukcji skutecznego odkażania rąk (w placówkach dla osób niewidomych należy zastosować inne formy komunikacji).
4. Promowanie zasad higieny i umożliwienie ich realizacji poprzez:  promowanie i wspieranie wśród uczestników i pracowników higieny rąk, higieny oddychania, a także właściwej etykiety postępowania prewencyjnego;  konieczność stosowania przez pracowników środków ochrony osobistej oraz mycia i dezynfekcji rąk, w tym przed i po kontakcie z uczestnikami, po kontakcie z zanieczyszczonymi powierzchniami lub sprzętem oraz po usunięciu środków ochrony osobistej;  zapewnienie środków czystości w placówce (mydło, ręczniki papierowe) oraz środków do dezynfekcji [np. żele/płyny dezynfekujące na bazie alkoholu (min. 60%)] przy wejściu i w każdym pomieszczeniu wspólnego użytku;  w miarę możliwości używanie osłony ust i nosa przez osoby prowadzące treningi/zajęcia oraz informowanie uczestników o powodach stosowania tego rozwiązania w sposób dla nich zrozumiały;  przy czynnościach pielęgnacyjnych w stosunku do uczestników używanie odpowiednich środków ochrony indywidualnej;  po użyciu środków ochrony indywidualnej jednorazowego użytku, należy je każdorazowo po użyciu wrzucić do dedykowanego, zamykanego pojemnika na odpady;  zapewnienie odpowiedniej liczby zamykanych i opisanych pojemników na zużyte środki ochrony indywidualnej;  zakaz pozostawiania telefonów komórkowych na powierzchniach ogólnodostępnych;  korzystanie z naczyń i sztućców jednorazowych;  po użyciu naczyń i sztućców jednorazowych należy je wrzucić do dedykowanego kosza na śmieci;  należy zawiesić spożywanie posiłków w sali jadalnej przez wszystkich jednocześnie;  posiłki przywożone do ośrodka powinny być szczelnie zapakowane w pojemnikach jednorazowych;  po zakończeniu posiłków należy uprzątnąć resztki produktów z powierzchni ogólnodostępnej, umyć i zdezynfekować blaty stolików/ powierzchni po każdym spożywającym posiłek.
 5. Kierownik/dyrektor placówki pobytu dziennego powinien na bieżąco śledzić umieszczane na stronach internetowych Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia, wytyczne i zalecenia dotyczące epidemii SARS-CoV-2, w tym zasady bezpiecznego postępowania, a także aktualne przepisy prawa.
 6. Informowanie uczestników i personelu o ryzyku jakie niesie ze sobą nieprzestrzeganie zasad higieny i wskazówek Głównego Inspektora Sanitarnego w powyższym zakresie.
7. Regularne wietrzenie pomieszczeń.
8. Regularne dezynfekowanie często używanych powierzchni użytkowych i wyposażenia wykorzystywanego do zajęć. W szczególności ważne jest:  regularne czyszczenie powierzchni wspólnych, w tym klamek drzwi i okien, poręczy, blatów, oparć krzeseł, framug i skrzydeł drzwi, uchwytów,  dezynfekowanie powierzchni dotykowych jak słuchawka telefonu, klawiatura i myszka, włączniki świateł,  w szczególności należy przeprowadzić takie działania po zakończeniu zajęć przez jedną grupę i przed rozpoczęciem zajęć przez drugą grupę uczestników.
9. Należy zapewnić bieżące sprzątanie i dezynfekcję toalet – przynajmniej 4 razy dziennie. 
10. Należy poinformować zarówno pracowników jak i uczestników, że do pracy i pobytu w placówkach przychodzić mogą jedynie osoby zdrowe, bez objawów wskazujących na możliwość wystąpienia choroby zakaźnej. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów należy pozostać w domu, nie przychodzić do pracy/ na zajęcia i skontaktować się telefonicznie z lekarzem w celu uzyskania teleporady medycznej.
11. W przypadku wystąpienia u osoby niepokojących objawów sugerujących zakażenie SARS-CoV-2 należy niezwłocznie podjąć kroki mające na celu izolację tej osoby od innych osób przebywających w placówce (oddzielne pomieszczenie lub wydzielona powierzchnia zapewniająca odstęp od innych osób minimum 2 metry z każdej strony. Następnie należy dopilnować, aby osoba ta założyła osłonę ust i nosa, jeśli to możliwe ze względu na jej stan zdrowia i możliwości psychoruchowe, zawiadomić rodzinę bądź osoby wskazane do kontaktu o zaistniałej sytuacji.
12. Rekomenduje się kontakt telefoniczny z właściwą miejscowo powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną i stosowanie się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń.
13. W przypadku pogarszania się stanu zdrowia osoby, należy powiadomić pogotowie ratunkowe i poinformować o objawach. W przypadku wystąpienia u pracownika wykonującego swoje zadania na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie SARS-CoV-2, należy niezwłocznie odsunąć go od pracy i odesłać transportem indywidualnym do domu lub w przypadku gdy jest to niemożliwe, pracownik powinien oczekiwać na transport w wyznaczonym pomieszczeniu, w którym jest możliwe czasowe odizolowanie go od innych osób. Należy powiadomić właściwą miejscowo powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i stosować się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń.
14. Rekomenduje się ustalenie listy osób, z którymi podejrzewana o zakażenie osoba miała bezpośredni kontakt, a także miejsc/ pomieszczeń w których przebywała, celem gruntownego ich umycia i dezynfekcji.

Szczegółowe rekomendacje dla poszczególnych placówek pobytu.
Dla warsztatów terapii zajęciowej:
Zaleca się opracowanie w poszczególnych warsztatach indywidualnych procedur postępowania w celu zapobiegania zakażeniom SARSCoV-2. W zakresie organizacji pracy w warsztacie:
1. Pomiar temperatury ciała przy pomocy termometru bezdotykowego u uczestników i personelu, po uprzednim uzyskaniu ich zgody, a także dezynfekcja rąk przed wejściem do warsztatu;
2. Poinformowanie uczestników i ich rodzin/opiekunów oraz pracowników o nie przychodzeniu do placówki w sytuacji stwierdzenia u siebie niepokojących objawów choroby zakaźnej, kontakcie z osobą chorą, zakażoną, izolowaną lub kwarantannowaną. Ew. za zgodą mogą złożyć oświadczenie (ustne, pisemne).
 3. Pozostanie w domu uczestników i pracowników zatrudnionych w placówce, którzy w ciągu ostatnich 14 dni mieli kontakt z osobą, u której potwierdzono lub podejrzewa się zakażenie SARS-CoV-2, objętą kwarantanną, a także wszystkich osób wykazujących objawy infekcji dróg oddechowych.
 4. Obserwowanie stanu zdrowia uczestników i personelu, w tym prowadzenie na bieżąco oceny objawów infekcji dróg oddechowych.
5. Uzgodnienie szybkiej ścieżki komunikacji, tj. kontaktu (telefon, poczta elektroniczna) z opiekunami uczestników w razie nagłej potrzeby.
6. Zalecenie zakazu wstępu na teren placówki osobom, których obecność nie jest konieczna do zapewnienia ciągłości działalności.
7. Ograniczenie wyjść poza teren placówki w ramach prowadzonej działalności. W zakresie prowadzenia zajęć z uczestnikami:
-  Ograniczenie kontaktów pracowników niesprawujących pieczy nad realizacją procesu rehabilitacji z uczestnikami.
-  Podział uczestników na małe, kilkuosobowe grupy o stałym składzie z przydzielonymi stałymi pracownikami. Jednocześnie należy unikać sytuacji, w których uczestnicy różnych grup będą mieć ze sobą bezpośredni kontakt. 
-  W ramach prowadzonych zajęć rekomenduje się uwzględnienie tematyki dotyczącej obecnej sytuacji epidemicznej, w tym ze szczególnym podkreśleniem wagi utrzymywania właściwej higieny osobistej i otoczenia, oraz dystansu społecznego.
 -  Rezygnacja z zajęć w ramach pracowni gospodarstwa domowego.
Niezależnie od ogólnych rekomendacji dotyczących funkcjonowania warsztatów terapii zajęciowej, wydawanych przez MRPiPS, wojewodowie mogą podejmować decyzje dotyczące zawieszenia zajęć w stosunku do konkretnych jednostek, w szczególności biorąc pod uwagę lokalną sytuację epidemiczną, czy też brak możliwości zapewnienia bezpiecznych warunków uczestnictwa.

Kochani,  sami widzicie, że aby spełnić wszystkie warunki, które mają  sprawić, że będziecie w miarę bezpieczni  musimy się należycie przygotować.
Jak wiecie nasz Warsztat szykuje się do remontu. Przygotowujemy dla Was nowe pomieszczenia, które otrzymaliśmy po Środowiskowym Domu Samopomocy. Na parterze w miejscu pracowni plastycznej i krawiecko dziewiarskiej będzie kuchnia z jadalnią. Na parterze nie będziemy już korzystać  z pokoju psychologa, ponieważ teraz będzie on na I piętrze, podobnie jak pracownia plastyczna i krawiecko-dziewiarska. Czeka nas malowanie wszystkich pomieszczeń oraz dodatkowo na parterze prace hydrauliczne i elektryczne. W  pracowni komputerowej będą wymienione panele podłogowe, które są już bardzo zniszczone.  
Obecnie  na stronie Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łasku wystawione są dokumenty dla firm budowlanych, które zainteresowane są pracami w naszym Warsztacie. Na złożenie ofert musimy czekać do 29 maja (takie są procedury). Mamy nadzieję, że już od 1 czerwca zaczną się te prace. Później tylko mycie powierzchni, wnoszenie mebli  i układanie. Obecnie mamy wszystko popakowane w kartonach, a meble ze wszystkich pracowni stoją na starej stołówce. Jesteśmy przygotowani na wejście firmy remontowej.
Kochani, na dzień dzisiejszy nie potrafimy Wam powiedzieć, kiedy zakończy się remont. Będziemy Was na bieżąco informować, jak posuwają się prace remontowe w naszym Warsztacie. Kiedy firma budowlana będzie remontowała Warsztat, my postaramy się przygotować wszystkie procedury, które nas będą obowiązywać  po otwarciu Warsztatu. Dobra wiadomość jest taka, że w tym roku nie będziemy zamykać naszego Warsztatu na czas urlopu. Byliście tak długo w domach, że nie będziemy już robić przerw w zajęciach.
Pozdrawiam Was bardzo ciepło i serdecznie. Proszę Was o cierpliwość. Nie wszystko zależy od nas. Będziemy ze swojej strony robić wszystko, aby jak najszybciej przygotować Warsztat na Wasz powrót. O zakończeniu prac powiadomimy Was na FB, naszej stronie internetowej oraz dodatkowo będziemy dzwonić do każdego z Was. Do tego czasu nadal będziemy wystawiać dla Was zadania do wykonania. Dziękujemy tym wszystkim, którzy to robią i przysyłają do nas swoje prace. Jest to oznaka Waszej pracowitości i dyscypliny pracy. Jeśli macie pytania lub potrzebę porozmawiania możecie zawsze do nas dzwonić.

Kierownik WTZ w Łasku




Zobacz także

2 komentarze

Podoba Ci się post, skomentuj go :)